2019-10-28

Kristalų auginimas namie

Kadaise kaip ir daugeliui (kuriuos domino) teko auginti kristalą namie ant siūlo iš valgomosios druskos (NaCl) ar valgomosios sodos (NaHCO3), o šįkart įdomesnis variantas pasitaikė. Vaikštant parduotuvėje akį patraukė spalvingi kristalų auginimo rinkiniai. Jų rasti nesunku Ermitaže, knygynuose (netikėta!) ar tiesiog internete. Kadangi kristalų auginimas yra gana smagus procesas, o dar ir akcija, tai nusipirkau išbandyti. Taigi šiame straipsnyje bandom eksperimentus su kristalais.




2019-08-31

Bosch PSR 12 baterijų reanimacija

Ilgai kankinta nusibaigė elektrinio gręžtuvo Bosch PSR 12 baterija (tiksliau netgi dvi). Galbūt jos ir nebuvo labai gerai prižiūrėtos, bet pagal amžių atlaikė gana ilgai - 3 metus. Išmesti gerą, veikiantį daiktą neprotinga, nors Bosch ir kiti gamintojai vis nuolat leisdami naujas gręžtuvų versijas (ir nesuderinamas baterijas) galbūt to ir siekia? Turėjau įtarimą, jog išardžius bateriją jos elementus galima nesunkiai pakeisti. Pasirodo neklydau. Šiame straipsnyje - Bosch PSR 12 baterijų elementų keitimas.



2019-07-31

Atmega bandgap - maitinimo šaltinio įtampos matavimui

Mikrovaldiklį maitinant iš įvairių maitinimo šaltinių, o ypač iš baterijų, naudinga žinoti, kiek gyvas yra pats šaltinis-baterija. Ar dar pakaks energijos tolesniam darbui, ar galbūt jau laikas signalizuoti-pranešti apie baterijų keitimą? Šiam darbui galime pasitelkti analoginį-skaitmeninį keitiklį (ADC) ir įtampą pamatuoti tradiciniu būdu. ADC mokėmės naudoti jau ir seniau. Tam, žinoma, papildomai prireiks įtampos daliklio (angl. voltage divider). Tačiau Atmega ir kituose mikrovaldikliuose yra ir kiek geresnis būdas - panaudoti bandgap atraminį (angl. reference) šaltinį. Šis neprastas, bet kartu paprastas metodas vertas atskiro dėmesio ir straipsnio.



2019-01-31

BSP, NPT, o gal BSPT?

Šis straipsnis apie dar vieną gyvenimo sritį, kuri turi savo atskirą nomenklatūrą. Kalbėsim ne apie elektroniką ar tranzistorius, o apie paprastas namų vandentiekio ir dujų vamzdyno sriegių sistemas. Žiauriai įdomi tema! Žinoma, juokauju. Daugeliui gyvenime tenka susidurti su šiuo reikalu iš vartotojo perspektyvos taisant, konstruojant, montuojant ir dar kartą perkonstruojant, permontuojant. Šiame straipsnyje nusprendžiau sudėti savo atradimus, kurių reikia pradžiai norint greitai susivokti šiame pasaulyje. Iš pirmos pažiūros paprasta sritis gali tapti greitai komplikuota, kai reikia suderinti skirtingus sriegius. Apie ką konkrečiai kalbu - bandom aiškintis toliau.